Warto wiedzieć

Od poprawnego ocieplenia dachu zależy nie tylko to, czy będzie nam ciepło, ale też to, czy nie będziemy mieć kłopotów z wilgocią - w całym domu, nie tylko na poddaszu.

Tynk to nie tylko ozdoba domu, to warstwa, która ma chronić ściany domu przed zniszczeniem. Musi być on nie tylko trwały, ale także estetyczny i po prostu ciekawy. W przypadku pojawienia się w nim spękania i rys - należy interweniować.

Prace na zewnątrz domu należy prowadzić przy sprzyjającej pogodzie, gdy nocą temperatura nie spadnie poniżej 0 st.

Komin jest jednym z tych elementów, które trudno szczelnie połączyć z pokryciem dachowym. Jesienne deszcze, zalegający śnieg i pierwsze roztopy mogą okazać się bezlitosnym testem dla obróbek blacharskich.

Etap wykańczania domu jest dość trudny i pracochłonny, a także należy do najbardziej kosztownych. Dlatego wszystkie elementy wykończeniowe powinny być dobrze przemyślane.

Wentylacja - atrybut nowoczesnego dachu, przedłuża żywotność dachu, zwiększa komfort zamieszkiwania, reguluje zawartość wilgoci w przestrzeni dachowej.

Brak wentylacji = wysoka temperatura wewnątrz. Przy braku wolnej przestrzeni pomiędzy ociepleniem i odeskowaniem następuje kondensacja pary wodnej i może nastąpić uszkodzenie pokrycia.

Wentylacja istnieje = niższa temperatura wewnątrz. Przy pozostawieniu przestrzeni pomiędzy izolacją i odeskowaniem powietrze oraz para uchodzą przez wywietrzniki kalenicowe i struktura dachu pozostaje nienaruszona. 

Dom jasny i nieciasny

Jeśli chcemy aby w naszym domu było jak najwięcej przestrzeni i poczucia swobody należy stosować: OTWARTE PRZEJŚCIA - aby uzyskać wrażenie prześwitu , który pozwala na swobodne przenikanie przestrzeni, otwór musi być wyższy niż standardowe drzwi. SZEROKIE OTWARCIE- połączenie holu i salonu. Symetria , proporcje otworu i wykończenie ściany nadadzą naszemu wejściu niemal monumentalny charakter.

Od izolacji do wentylacji: piwnice są otoczone nieprzyjaznym , chłodnym gruntem, w którym zawsze czai się wilgoć lub woda. Można się od niego uwolnić, robiąc szczelną hydro i termoizolację. Do lekkiej izolacji wodochronnej chętnie stosuje się masy bitumiczne, gdyż są łatwe do nakładania. Izolacja pionowa powinna być wyprowadzona na wysokość minimum 30 cm ponad powierzchnie gruntu.  

Uwaga na okna z recyklingu:

Nie przesadzajmy z eksperymentami, naszym zdaniem warto zadbać o to, by były one wytworzone z tzw. 100% pełnowartościowego pvc. Lepiej mieć spokój przez lata, tym bardziej że inwestycja w okna trochę kosztuje. Najlepiej więc na etapie zamawiania upewnić się czy zastosowane pvc nie pochodzi z recyclingu.

Gonty:

Pokrycia z pap nowej generacji nie wymagają okresowej konserwacji (z asfaltów modyfikowanych, na trwałych osnowach). Producenci udzielają na te materiały oraz ułożenie 15-30 lat gwarancji. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba dokonywać przeglądu takiego pokrycia i nie ulega ono uszkodzeniu.

Pokrycia z pap starego typu wymagają okresowej konserwacji. Polega ona na powlekaniu pokrycia odpowiednimi preparatami. Pierwsze zabiegi konserwujące należy wykonać po 2-3 latach eksploatacji, a później nie rzadziej, niż co 5 lat. Środki do konserwacji gontów to : Abizol, Askowil, Alubit, Bitizol, Cyklolep, Dacholeum, Dachbit, Emizol, Dysperbit, Dysperbit-Color, itp.